Jak bylo řečeno v předchozím článku. Nejpoužívanější redakční systémy jsou zdarma. Ovšem nejsou hned po instalaci na váš hosting připravené k používání. Jde jenom o holý web, kde nemáte vůbec nic. Maximálně nějakou jednoduchou stránku, která mnohdy ani vzdáleně nepřipomíná profesionální web, který by splnil vaše představy o tom jak vaše stránky mají vypadat, jediné co máte, je po přihlášení do administrace uživatelsky přátelského rozhraní.

Pokud stáhnete nějakou šablonu (graficky již upravený vzhled) nikdy nevypadá tak jak byste přesně chtěli, a pokud  ano, můžete počítat s tím, že váš web nebude nikdy originální. Někde bude vždy stejný web jen třeba jiný název a jiné fotky. Buď se s tím smíříte nebo se postupem času naučíte vytvářet stránky a dejme tomu, že za dva roky si již postavíte web podle vašich představ, a budete se stále zdokonalovat jak v grafice, tak i v jeho tvorbě a udržování  ve vámi zvoleném redakčním systému. Časem stejně budete muset zvládnout základy  programovacích jazyků (a to aspoň HTML, PHP a CSS). 

Zatím jsem opravdu u všech stránek v redakčních systémech musel zasáhnout a aspoň minimálně upravit zdrojový kód.  

Můžete mi namítnout, že si stránky  uděláte sami někdy i zdarma přes nějaké dnes nabízené internetové služby. Ano to můžete, ale pokud byste nechtěli reklamy na stránkách služby, přes kterou jste si snadno a rychle udělali stránky mnohdy již za dva roky utratíte víc, než byste zaplatili někomu za tvorbu vašeho webu v četně toho, že u většiny těchto služeb si nemůžete udělat zálohu a přejít k někomu jinému.

Myslím si, že váš čas není zadarmo, tak  proč by to mělo být tak i při tvorbě webu nebo jiných prací? Slovo zdarma je podle mě jedno z nejdražších.