Co jsou redakční systémy?

Redakční systémy nalezneme také pod zkratkou CMS (Content Management System). Slouží hlavně pro snadnou a rychlou tvorbu webu. Ale hlavně pro jednoduché přidání článků (bez potřeby programátora a znalostí kódů) v jednoduchých textových editorech, mnohdy připomínající MS Word. CMS je vlastně webová aplikace, kterou nahrajete na váš hosting a potom pomocí webového prohlížeče nainstalujete.    

V tomto článku se budu zabývat pouze třemi redakčními systémy, které jsou u nás asi nejpoužívanější pro tvorbu webu a jsou zdarma. Obecně platí, že čím máte složitější webové stránky. Tím potřebujete složitější redakční systém. To ovšem neplatí vždy. 

1. Wordpress 

Asi nejednoduší a nejoblíbenější redakční systém pro tvorbu webu u nás. Právě kvůli své jednoduchosti a přehlednosti. Moje zkušenosti s wordpresem jsou dlouholeté a doporučil bych ho zejména lidem, kteří chtějí jednoduchý blog, případně restauraci, nebo fotogalerii bez nutnosti vkládání vlastního kódu. Určený pro lidi kteří chtějí snadno a rychle sami upravovat web a programování vůbec neznají. 

2. Joomla

Trošičku složitější na výuku ale rozhodně nabízející pokročilejší funkce než výše zmiňovaný Wordpress pro tvorbu sociálních sítí  a s lepší podporou pro vice uživatelských účtů, Více nakloněná vkládání vlastních kódů. A úpravě stažených šablon. Nabízí nespočet pluginů i šablon stejně jako Wordpress. Pokud tedy chcete nějak složitě strukturovaný web. A jste ochoten se některými věcmi prokousat jelikož Joomla není tak uživatelsky přívětivá tak za nedlouho můžete své stránky lehce aktualizovat, různě přidávat nebo upravovat texty atd... 

3. Drupal 

Jedná se o redakční systém, který u nás není až tak oblíbený jako předchozí dva ale to vůbec není na škodu, Drupal je především dělaný pro velké weby jako je například NASA nebo třeba CNN. Je oblíbený u velkých firem a nemusíme chodit zase tak daleko u nás je to třeba Český rozhlas Radiožurnál nebo ČVUT. Už je malinko více technicky složitější než Joomla nebo Wordpress. Drupal je navržený pro velké weby se složitou strukturou stránek. 

Závěr

Když jsem ještě dělal weby, vždy jsem se rozhodoval podle zadání i klienta, na jakém redakčním systému postavím webové stránky.  Vždy jsem dbal na to, aby byl klient spokojený a já šel tou nejrychlejší možnou cestou.