Právě jsem provedl úspěšně přechod z Joomly 4 na Joomlu 5 a rád bych řekl k tomu jen pár věcí, které byste měli vědět, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Z mého pohledu je vždy snazší udělat si zálohu a přeinstalovat celý redakční sytém. V tomto případě jsem to sice neudělal, ale pokud se jedná o malý web, doporučuji raději udělat kompletní přeinstalaci. Toto řešení je vhodné jen pro velké weby, u kterých není vhodné z důvodu úspory času použít čistou přeinstalaci.

Jako první zkontrolujte, jestli váš server splňuje požadavky (PHP, SQL a další) na přechod novější verze systému. Pokud tomu tak není, kontaktujte správce svého hostingu. Pokud nebude možné splnit minimální požadavky pro Joomlu 5 a není to nutné, doporučuji zůstat na starší verzi. V opačném případě přejděte k jinému poskytovateli.

Já používám základní téma pro Joomlu 4. Na problémy se šablonou jsem zatím nenarazil. V případě, že máte jinou šablonu vašich stránek, může se stát, že vaše stránky přestanou fungovat a v nejhorším případě se váš web úplně rozhodí. Je možné, že se web přestane zobrazovat a uvidíte bílou obrazovku. Proto před aktualizací doporučuji hlavně kontrolu vaší šablony.

Také doporučuji před aktualizací zkontrolovat kompatibilitu všech přídavných modulů a pluginů. Stáhněte si pro jistotu vždy aktuální rozšíření vhodné pro vaší verzi systému.

Postup

  • Přihlásíme se do administrativního rozhraní Joomly 4. Přejdeme do nabídky systém.
  • Vybereme nabídku aktualizovat a Joomlu aktualizujeme na poslední verzi.
  • V okně aktualizace ještě zůstaneme a klikneme na možnosti (vpravo nahoře ikona ozubeného kolečka).
  • Přepneme kanál aktualizace z výchozí na následující verzi Joomla a uložíme.
  • Opět aktualizujeme Joomlu vyběhne okno s požadavky na Joomlu 5.
  • Pokud je vše v pořádku, zaškrtneme okénko, že jsme si web zálohovali a potvrdíme.
  • Aktualizace projde a máme hotovo.

Tohle je základní postup jak povýšit Joomlu čtyřku na pětku.