Grafika a galerie

Nejprve něco o grafice obecně

Co je to grafika?

Obecně se dá říci, že grafikou nazýváme dílo, kdy například malíř použije jednu z více známých malířských technik, aby vytvořil obraz. Tyto techniky nazýváme grafické. Rozdělení grafiky je velice rozsáhlé, ale můžeme jí dělit do dvou hlavních skupin. První skupina se jmenuje Umělecká grafika a druhá Počítačová.

Umělecká grafika

Do této skupiny patří umělecká díla. Myslíme tím například umělecké obrazy. Za doby, kdy ještě nebyly počítače, by do této skupiny patřily i ručně dělané ozdobné dokumenty, například rodné listy, svatební oznámení atd.

Počítačová grafika

Patří sem  různé grafické práce, které se nám zobrazují na počítači. Například tím myslíme ruzné zobrazení designu (vzhledu) webových stránek na internetu. Hlavně jejich barevného sladění obrázků použitých při tvorbě.  V dnešní době sem lze zařadit i různá oznámení např. svatební…

Něco málo o grafice a galerii, kterou zde naleznete.

Na těchto stránkách se budu hlavně zabývat počítačovou grafikou, která se dělí na rastrovou, vektorovou a 3D prostorovou. Postupem času přidám i animace.

3D grafika Jedná se o grafiku, kterou lze dělat v  programu Blender, který je zdarma. Jíné programy pomocí kterých lze vytvořit tyto obrázky jsou poněkud drahé. Ale rozhodně bychom na některé z nich neměli zapomenout, zmíním se tady pouze o programech firmy Autodesk. Její programy jsou nejznámější a také nejpožívanější, co se týče prostorové grafiky. Mezi asi nejznamější program patří bezesporu 3ds max. Je určen pro tvorbu trojrozměrných animací, které vidíme pro bližší představu ve filmech. Potom tu máme program Autocad, který muže sloužit například jako nástroj architektům, ale i inženýrům při výrobě mechanických součástek do vozů. V neposlední řadě bych určítě zmínil 3D Maya. Tento program používají některé university a studenti vysokých škol. Ve verzi student je tento program volně ke stažení, ovšem musíte vyplnit formulář o Vaší škole a studiu. Já osobně dávám přednost programu Blender, jelikož je zdarma a bez nutnosti registrace. Program se jeví jako velice mohutný nástroj, s velkým potenciálem do budoucna. I když se může zdát tento program pro začátečníka poněkud složitý a uživatelsky nepřívětivý, přesto je tento program dobrý na pochopení základů tvorby 3D grafiky. Pokud má člověk chuť a značnou dávku trpělivosti, bude schopen pomocí tohoto programu vytvořit nejen krátké animované filmy.

Vektorová grafika obrázky dělané touto grafikou můžeme libovolně zvětšovat a neztrácí na kvalitě. Programy, které se na tvorbu těchto obrázků používají jsou například asi dva nejznámější Adobe Illustrator a Corel draw. Oba programy jsou placené. Pokud bychom  ovšem chtěli, můžeme sáhnout po programu, který je zdarma a poněkud méně uživatelsky přívětivý. Jeho jméno je Inkscape. Ale i v tomto programu se dají dělat krásné obrázky. Jeho největším mínusem jsou dvě věci: absence exportu do více jiných formátů jiných programů. Větší uživatelskou podporou také neoplývá.

Rastrová grafika obrazy dělané tímto způsobem jsou například fotografie. Kvalita se transformací ničí na rozdíl od výše psané vektorové grafiky. Rastrová grafika se skládá z tzv. obrazových bodů nebo-li pixelů. Jde vlastně o malé barevné čtverce, které jsou seřazeny tak, aby člověk viděl obraz, který se z těchto bodů skládá. Čím větší počet pixelů, tím lepší a kvalitnější obraz.

Programy, které se na to používají, nesmíme opomenout. Jsou to hlavně Adobe Photoshop, který je placený a také asi nejvíce používaný. Pokud ovšem nemáme chuť utrácet za drahý i když profesionální program, můžeme sáhnout po velmi dobrém substitutu, zvaném Gimp. Ten je zcela zdarma a má velmi slušnou uživatelskou podporu. Používají ho i malé firmy, kteří nemají na již zmiňovaný Adobe Photoshop peníze.

číst dál